Udruženje “SAS” Kultura življenja: Kultura je prilika da se duhovno okrijepimo!

Udruženje “SAS” Kultura življenja: Kultura je prilika da se duhovno okrijepimo!

Nedavno je u Mostaru osnovano udruženje SAS Kultura življenja. O osnivanje Udruge, aktivnostima i planovima razgovarali smo za četiri dame koje čine okosnicu ovog udruženja.

 Za početak našeg razgovora recite nam tko stoji iza Udruženja SAS Kultura življenja?

Idejni tvorac Udruženja “SAS” je Sanela Čopelj. Ničega ne bi bilo da se nisu pridružile i Sanella Boškailo, Arnela Dabić i Amela Stovrag. Za predsjednicu Udruženja je jednoglasno imenovana Sanella Boškailo. Udruženje se zove SAS zbog inicijala imena osnivačica ( Sanela, Arnela, Amela i Sanella).

Koji  je cilj Udruženja?

Udruženje “SAS” – Kultura življenja je osnovano sa primarnim ciljem, kako i sam naziv Udruženja govori, da kulturu izdignemo na viši nivo. Misija SAS-a je kulturno unaprijediti, educirati, usmjeriti sve članove u iskazivanju svojih talenata i ideja kroz radionice, seminare, studijske posjete, promovirati njihov rad i već postignuta djela putem književnih druženja i umjetničko likovnih izložbi. Vizija SAS-a je postati prepoznatljivo ime u sferi svih kulturnih dešavanja u Gradu Mostaru, kao i pružanje podrške pri ostvarenju svih intelektualnih i umjetničkih snova i ideja našim članovima.

Ko vam je dao podršku prilikom osnivanja?

Podršku smo dobile od naših članova i članica.

Koji profil ljudi se okuplja oko Udruženja i koliko trenutno imate članova?

Ljudi koji imaju vizije i ideje kako unaprijediti kulturu u Mostaru su naši članovi. Trenutno brojimo 50 članova, a svakodnevno nam se pridružuju novi članovi.

Trenutne aktivnosti koje provodite?

Aktivno provodimo radionice pletenja koje se održavaju utorkom i četvrtkom u prostorijama našeg Udruženja. Ova radionica okuplja žene svih starosnih dobi, što nas vrlo raduje.

Kakvi su Vaši daljnji planovi?

Naš primarni plan jeste realizirati likovnu izložbu gospođe Lejle Pašić koja je naša članica od prvog dana. Izložba će se održati 11.05. 2018. godine sa početkom u 20.01h u restoranu “Pozorišna kafana” simboličnog naziva 1/73, jer predstavlja prvu izložbu bogatog slikarskog života Lejle Pašić, a ujedno je ovo prvo službeno predstavljanje UG “SAS” široj javnosti. Ponosni smo na saradnju sa restoranom “Pozorišna kafana” koji su nam ukazali povjerenje i gostoprimstvo i gdje se uvijek osjećamo kao kod svoje kuće.

Kultura nije prioritet ni u Mostaru, ali ni u ostatke države?  Zbog čega je to tako?

Smatramo da naši sugrađani pogrešno percipiraju luksuz, na način da luksuz izjednačavaju sa kulturom. Čovjek se može osjećati i ispunjeno ako ima neki svoj hobi, lagane šetnje po prirodi, razni izleti i posjećivanje kulturnih događanja. Vjerujemo da bi promijenili mišljenje ukoliko bi posjetili neku izložbu likovnih radova; odlazak u galeriju koji ne koštaju ništa ili nešto simbolično, i da bi na kulturu gledali drugačije.

Poruka našim čitateljima?

Kultura nije apstraktna kategorija. Kultura je prilika da se duhovno okrijepimo i ugodno uzdignemo barem sat vremena sedmično dolaskom na jednu od kreativnih i zanimljivih radionica koje nudi UG SAS – kultura življenja. Dajmo šansu kulturi. Ona to zaslužuje!

Biljana Jakić/VIPmagazin.ba

Vezani članci

Leave a Reply